Bot Çıktı Mertlik Bozuldu

Eskiler bilirler. 2000’li yılların başlarıydı. Gecemizi gündüzümüze katarak sitelerimize içerik kasardık. Hiçbir taktik ve strateji olmaksızın sadece el emeği ile özgün içerik girilir ve yüksek hitler kazanılırdı. Zaten az kişiydik ve birbirimizi tanırdık. Kimse kimsenin özgün içeriğine pek el uzatmazdı. Peki ya şimdi?

Web tabanlı yazılım teknolojisinin gelişmesi ile birlikte içerik sağlayıcı botlar yazıldı ve piyasaya sürüldü. Artık hiçbir emek harcamaksızın sadece domain ve hosting parası vererek yüksek hitli ve gelirli siteler sahibi olunabiliyor. Etik mi ? Tabi ki hayır.
Çünkü insanlar el emeği ile özgün yazılar yazarak sitelerinde paylaşıyorlar. Botlar ise hiçbir değişiklik yapmadan ve kaynağa link göstermeden yazıları alarak hedef sitede gösteriyor. Öyle anlar oluyorki yazıları çalan site değer olarak kaynak siteden daha iyi konumda ise, kaynak site kopyacı site muamelesi bile görebiliyor.

Tabi ki burada suçu birazda Google’da aramak lazım. Her sektörde liderlik için oynayan Google yeni projelere yelken açacağına, asıl işlevi olan arama motorunu biraz daha kapsamlı hale getirebilir.
Lafın kısası bot çıktı, mertlik bozuldu. Haliyle herkes oyunu kuralına göre oynuyor.

One Reply to “Bot Çıktı Mertlik Bozuldu”

  1. Botlar çıktı çıkalı sadece hit amaçlı siteler çoğaldı saten çoğuda reklamdan aradığın şeye ulamayıp kapltıyorsun siteyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir