Google Adsense – İngilizce içeriğin önemi

Bildiğiniz üzere Google Adsense türkçe içerikli sitelere hak ettiği maddi değeri vermiyor. Özellikle kelime değeri çok kötü olan siteler tik başı 0,01$ almaya mahkum kalıyor. Oysa tik başı 2030 $ gibi kimilerinin 2-3 ayda aldığı paraları alanlarda var.

Türkiye konumunda hit yapan içerik tabi ki türkçe. Ancak bizler için Google Adsense’de geçerli dil ingilizce.
Birazcık kafayı çalıştırarak bunu şöyle özetleyebiliriz. Google Adsense site içeriğe göre reklam yayını yaptıran bir sistem ve Adwords reklam verenlerin paraları ile dönüyor. Türk yatırımcısı ile İngiliz ya da Amerikan yatırımcı aynı mı ? Tabi ki değil. Haliyle ingilizce içerik daha kazançlı.

Mantıklı düşündüğümüz zaman 10k hit ile tik başı 0,01 $ gelirli türkçe site sahibi olmak mı istersiniz ? Yoksa 100 hit ile tik başı ~ 0,5 $ veren ingilizce içerikli bir site mi ?
Ayrıca 10k hitli sitenin sunucu masrafı, derdi daha çoktur.

Mantıklı cevap 100 hitli ~ 0,5 $ kazandıran ingilizce içerikli site.

Kafanızda yanan ampülleri görür gibiyim. Ancak biraz profesyonellik şartı gerekiyor. Küçük tiyolar vermeden geçmeyelim. İngilizce içerikli sitelerde hosting konumu oldukça önemlidir. Türkiye alt yapılı bir sunucuda barınan bir ingilizce içerikli site ile o alandaki diğer sitelere kafa tutman zor.

Önerilen taktik ;
ABD Lokasyon Hosting / VPS / Sunucu > WordPress > SEO > Özgün içerik > Backlink > Zaman > $$$

İlerleyen zamanlarda tecrübelerimin verdiği güçle yeni yazılar yazacağım.

2 Replies to “Google Adsense – İngilizce içeriğin önemi”

  1. Merhaba bir kaç şey soracaktım ,

    Ben 2008’den bu yana Yurt dışında’ki hostum ile Türkiye’de yayın yapıyorum bu hosting’in bulunduğu yer önemli olsa idi benim sitemin kendi sikltinde ilk sıralara yükselmesini engellememiy di ? Benim sitem gayet güzel para kazandırıyor ve çok memnunum.

    Zaten şunu düşünmeniz lazım ; Google siteleri indexler ve bu indexlediği siteleri kendi server’larında saklar ve aramalar google server’larından çekilir yani siz nerede olursanız olun google hangi ülkenin dilinde yayın yapıldığına bakar . Robotlar fransız’ca siteyi Google.fr ‘de arayanlara sunar diye düşünüyorum.

    Bilmiyorum belki de yanlış düşünüyorum belkide doğru.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir