Google Caffeine

Uzun zamandır gündemde olan Google Caffeine sistemi 8 Haziran 2010 tarihi itibariyle aktifleşmiştir.
2009 yılının Ağustos ayında Google tarafından gerçekleştirilecek olan bir güncelleme olarak haberdar olduğumuz Google Cafeine, aslında Google’ın yapısında bütünsel bir değişiklik yaratacak bir yenilenmeymiş. Yani yeni uygulama ile Google sistemi büyük oranda değişecek ve bildiğiniz çoğu taktik tarih olacak.

Google kendisini baştan başa değiştireceğini düşündüğü ve buna göre tasarladığı Google Caffein ile indexlenme ve arama sonuçları sistemini değiştirdi.

Google Caffeine Nedir ? Ne Gibi Değişiklikler Olacak ?
En çok sorulan sorulardan biri Caffeine sisteminin ne gibi değişikliklere sebep olacağıydı. Bu ve benzeri sorulara resmi kaynaklardan aldığım bilgilere göre yanıtlar verelim.
Google Caffeine sistemi, yaklaşık olarak %50 oranında Google’a bir yenilenme getirecek ve sistem indexleme açısından değişik algoritmalar uygulayacak.

Google’ın Caffeine sisteminden önce indexleme ve arama sonuçları katmanlar halinde gerçekleştiriliyordu. (Bkz. Resim, Haberler)
Bir katmanın yenilenmesi için önce botların tüm webi dolaşması ve ardından edindikleri bilgileri analiz etmek üzere veri tabanına taşıması gerekiyordu. Bilgiler burada analiz edilerek, katmanlar şeklinde veritabanına indexlenen veriler ile veritabanı yenileniyor ve sonuçlandırma işlemi gerçekleştiriliyordu. Bu işlem indexlenme, verileri kullanıma hazır etme ve arama sonuçlarını sunma aşamasını oldukça uzatıyordu. Bu sebeple çok uzun süre indexlenmeyi bekleyen içeriklerde oluyordu.

Caffeine güncellemesi ile bu dengeyi değiştiren Google, bütün bu işlemleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi bekliyor. Caffeine sisteminde webdeki içeriklerin tamamı aynı anda değil, parçalar halinde güncellenecek. Önce küçük bir parça indexlenecek ve bu indexleme ile hemen arşiv güncellenecek. Küçük parçaları analiz edip bunları indexleyerek, indexlenenleri de hemen sonuçlara yansıtmaya başlayacak olan bu yeni sistemde, webde yeni bir içerik bulunduğu anda analiz, indexleme ve sunma aşaması gerçekleştirilecek. Bu da kullanıcıların aradıkları içeriklere hem çok daha hızlı ulaşabilmesini sağlayacak, hem de ulaştıkları bu bilgiler oldukça yeni bilgiler olacak.

Caffeine sistemi indexlenme işine büyük bir yenilik getiriyor. Öyleki, Google Caffeine’in her saniye yüzbinlerce işlemi paralel olarak yapacağını söyleniyor.

Caffeine sistemin sadece bir yenilenme olmasından daha öte Google’ın geleceğini oluşturacak. Web çok daha hızlı indexlenirken sonuçlarda o denli ziyaretçilere sunulacak.

Benim şahsi fikirlerimle bu değişimi yorumlayacak olursam, Google insanların ne istediğini çok iyi biliyor. İstediğimiz sonuçlara en hızlı şekilde ulaşmak aslında tek amacımız. Diğer bütün işler ikinci planda. İşte yine her zaman olduğu gibi kullanıcı odaklı düşünen Google asıl işi olan sonuçları sunma görevini en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışıyor.

Bu güncelleme ile anlıyoruz ki, Google’da bir şey arayan kişi bilgilere daha hızlı ulaşırken, ulaştığı bilgilerde taze olacak. Peki bu durum websiteleri ve webmasterlar için nasıl bir etki yaratacak?

Bu istem ile Facebok, Twitter gibi anlık içerik üreten siteler daha da ön plana çıkacak. Ama bu demek değildirki diğer siteler çıkamayacak. Caffeine sistemi içeriğini sıkça güncelleyen web sitelerini arama sonuçlarında üstlere taşırken, içeriğini daha az güncelleyenleri ise aşağılara itmeye başlayacak.

Aslında Google bu sistem ile çok zekice bir adım atmış oluyor. Google bir arama motoru ve işi ise webdeki en güncel içeriği aramalara göre en doğru şekilde ziyaretçiye sunmak. Eğer webde içerik az olsaydı, ya da sürekli eski bilgileri ziyaretçilerine sunmak zorunda kalsaydı o zaman Google tutulmazdı. Anlıyoruz ki kurulduğu zamanlardan beri temel felsefesi sadece işini iyi yapmak.

2 Replies to “Google Caffeine”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir