İsrail’in Kırmızı Kitap Tepkisi

Türkiye‘nin halk tarafından “Kırmızı Kitap” olarak bilinen ve gerçek ismi Milli Güvenlik Siyaset Belgesi olan yazılı kaynakta “İsrail’in tehdit olarak tanımladığı” iddialarına ilk tepki İsrail Turizm Bakanı Stas Mizeshnikov’dan geldi. Mizeshnikov, “İsrail vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri çağrısında” bulundu.

İsrail yerel basınının Türkiye’nin “İsrail’i tehdit olarak tanımladığı” iddialarının yer almasının ardından Mizeshnikov, haftalık olağan kabine toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.
Mizeshnikov’un son kararı dikkate alarak, ülke vatandaşlarının ulusal itibarı korumalarını ve turizmde “Türkiye’yi tamamen boykot etmeleri” gerektiğini belirttiği öne sürüldü.
Misezhnikov’un, “Ankara’dan yapılan açıklamaların iki ülke arasındaki ilişkilerin dokusunu yaraladığını” belirttiği ve “Eğer Türkiye’ye ne kadar az gidersek, mesajımızı alma imkanı da o kadar artar” dediği bildirildi.

Bakan Misezhnikov’un, yine de Türkiye ile ilişkilerin stratejik olduğunun altını çizdiği, iki ülke halkları arasında savaş veya nefret olmadığını ifade ettiği aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir