Komşu Yunanistan Borç Batağında

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkenin yakın zamanda borç batağına girme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.
Başbakan Papandreu, bu akşam Sosyal Ekonomi Kurulu tarafından Zapion Sarayı’nda düzenlenen konferansa katılarak yaptığı konuşmada ülke ekonomisi, bütçe açığı ve ekonomik önlemler paketlerine yer verdi.

MYNET’in haberine göre başbakan Papandreu şunları söyledi ;

”Herkesi Yunanistan’ın yeniden inşası için milli gayret göstermeye davet eden” Papandreu, ”önümüzdeki 3 ay içinde onlarca yıldır yapılmayanları yapmak üzere kararlarımızı alacağız” şeklinde konuştu.

”Ülkenin borca batması” tehlikesine dikkat çeken Papandreu, durumun açık olduğunu ve Yunanistan’ın egemenlik haklarıyla da ilgili olduğunu kaydetti.

İktidarın ”Ya değişiriz ya da batarız” sloganının her zamankinden daha fazla gündemde olduğunu belirten Papandreu, derinliği olan değişikliklere gidilmesinde kararlı olduğunu söyledi.

Papandreu, ”Ufak çaplı tamirattan söz etmiyoruz. Her alanda adil değişikliklere gideceğiz. Bir çok düzenleme can acıtacak. Hepimiz huzurumuzdan vazgeçmeliyiz. Düşük ücretliler ile orta sınıfı ise destekleyeceğiz” diye konuştu.

Devletin, şeffaflık, demokrasi, insan haklarının korunması, güvenilirlik, sosyal sorumluluk ve dayanışma ilkelerine sahip olması gerektiğini vurgulayan Papandreu, önümüzdeki 3 aylık süreçte, yüksek borcu olan hanelerin desteklenmesine ve diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi 15 gün içinde iş kurulabilmesini ve bu çerçevede yatırım ile istihdamın artmasını hedefleyen yasal düzenlemeler yapılacağını, ayrıca kamu borcunun bir bölümünün ödenmesi, yeşil kalkınma yönünde çalışmalar ve yasa dışı istihdam ile mücadele gibi konularda gerekli girişimlerde bulunulacağını sözlerine ekledi.

Bağımsız istatistik hizmetleri alınması, seçim kanunun değiştirilmesi, hükümet kararlarının internet ortamında yayımlanması, ekonomik suç ve kamu kurumlarındaki aşırı harcama ile mücadele örneği adımlar atılacağını, ayrıca silahlanma programında değişiklik olacağını kaydeden Papandreu, 2010 yılı hedeflerinin halen GSYİH’nin yüzde 12,7’si oranındaki bütçe açığını 4 puan azaltmak olduğunu da belirtti.

Komşu bakalım bu zor günleri nasıl geçirecek. Yoksa yüzyıllardır süregelen oyunların bir ceremesi olarak zor günler hiç bitmeyecek mi hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir