RSS Nedir?

RSS tanımlamak istersek, insanların çok sayıda siteyi düzenli olarak takip etmelerinden dolayı ihtiyaç haline gelmiş bir teknolojidir. Orjinal açılımı ile Rich Site Summary (Zengin Site Özeti) kelimelerin baş harflerinden oluşan RSS, ilk olarak düzenli içerik yayınlayan blog, haber veya magazin sitelerinde kullanılsada günümüzde hemen hemen her sitede kullandığı bir sistem haline gelmiştir.

Neden RSS?
Yazıya “insanların çok fazla sayıda siteyi düzenli olarak takip etmesinden dolayı ihtiyaç haline gelmiş bir teknolojidir.” şeklinde bir cümle ile başladım. Bu konuyu biraz daha açalım.

Hobileri sinema, kitap ve şiir olan bir öğretmen hobileriyle ilgili 10 site takip ediyor farzedelim. Mesleği ile ilgili de 6 blog takip etse 16 blog takip etmek zorunda kalıyor. Haliyle bu 16 bloga hergün tek tek ayıracak zamanı bulması zor olabilir. Ancak RSS ile tüm sitelerin içerik özetini toplu halde takip ederek hem zamandan kazanır hem de aradığı veriye daha hızlı ulaşır.

Eğer sizde webmastersanız ve sitenize RSS kodlamayı planlıyorsanız PHP ile Dinamik RSS Yapımı başlıklı makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir