Blackhat SEO

Blackhat SEO tekniği kısaca anlatmak gerekirse kısa vadede daha çok başarı elde etmek için arama motorları tarafından yasaklanan tekniklerdir.
Her arama motorunun her ne kadar gizli olsada genel olarak bilinen bir algoritması vardır. Blackhat SEO bu algoritmayı bir nebzede olsa çözen ve arama motorlarının yasakladığı teknikleri çaktırmadan kullanarak sıralamalarda üstlere çıkma eyleminden ibarettir. Blackhat teknikleri kesinlikle arama motorları tarafindan yasaklanmıştır. Sebebi ise kullanıcıları yanlış yönlerdirmesi, gereksiz ve tekrarlayan bilgiler ile internet ortamını çöplüğe çevirmesidir.

Temel başlıklar halinde Blackhat SEO tekniklerinden biraz bahsedelim.

Keyword stuffing (Gereksiz anahtar kelime kullanımı): Alakalı alakasız anahtar kelimelerin site üzerinde mantıksızca heryerde bulunması sitenizin cezalandırılmasına yol açabilir. Anahtar kelimelerinizi içeriğiniz ile alakalı tutmaya dikkat edin. Ayrıca site içi hiyararşiyi elden bırakmayın.

Invisible text (Görünmeyen yazılar): Site kodlamasında uyanıklık yaparak ziyaretçilerin göremeyeceği ancak botlar tarafından görülebilecek yazıları site içerisinde bulundurma işlemidir. Örneği site arka planı ile aynı renkte olan yazıları ziyaretçileriniz göremez. Ancak botlar görebilir. Bu gibi durumlarda siteniz ceza alabilir.

Doorway pages (Kapı aralığı): Bazı anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşarak sahte sayfa yaratıp, ziyaretçileri farklı siteye yönlendirme yöntemine denir. Büyük araba markası BMW bile bu olay yüzünden Google tarafından cezalandırılmıştı.

Backlink spamming ( Link spamı ): Backlink seo açısından hayati önem taşıyan etkenlerden birisidir. Ancak yeterli dozu aşmamak şartı ile. Bazı programlar aracılığı ile günde binlerce siteye backlink eklemek ve çöp sitelerde linkinizi bulundurmak sizi sıkıntıya sokabilir.

Uzun vadeli kaliteli siteler için kesinlikle Blackhat SEO kullanmayınız.

Posted in SEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir