SEO Hataları

Bugün sizlere sıklıkla yapılan SEO hatalarından biraz bahsetmek istiyorum.

Yanlış Site Başlığı Seçimi
Diğer bir önem verilmeyen yer ise site başlığıdır. Bazı webmaster arkadaşlarımız sitemiz için en önemli kriter olan site başlığını botların görmesini sağlayan title tagını sitelerinde kullanmıyor bile.

<title>Başlık</title>

Eğer hazır bir sistem kullanmıyorsak, yukarıdaki kod ile sayfalarımıza başlık eklemeyi unutmayalım.

Yanlış Site Açıklaması Seçimi
Site açıklamamızı seçerken sadeliğe ve nokta atışı yapmaya özen göstermeliyiz. Sitenizin kapsadığı konular ve hedef kelime ile yazılan bir açıklama, sizin için en iyi seçim olacaktır.

<meta name="description" content="Açıklama, anahtar kelimeniz" />

Yukarıdaki kod ile sitenize botların görebileceği açıklama metni koyabilirsiniz.

Yanlış Anahtar Kelimelere Yönelme
En çok yapılan hatalardan birisi, içeriğiniz ile uyumsuz yanlış anahtar kelime seçimidir. Anahtar kelimelerinizi seçerken, anahtar kelimenin site ile alakası olması ve sitede o kelime kullanım yoğunluğunun fazla olması gerekir. Doğru anahtar kelime bulunduktan sonra o anahtar kelime üzerine backlink alınmalıdır. Bu sayede arama motorlarında, o kelime aramasında yükselişe geçilebilirsiniz.

İçeriklerde Anahtar Kelime Kullanımı
Sitenizinde yayınlanan içeriklerde, içeriğinizi anlatan anahtar kelimeler girilmelidir. Anahtar kelimeler sayı bakımından aşırı abartılmamalıdır. Aksi halde yaptığınız işlem spama girer. Hazır bir sistem kullanmıyorsanız (WordPress gibi) ve arama motorları optimizasyonunuzu yapan otomatik bir eklentiye sahip değilseniz,

<meta name="keywords" content="anahtar kelime 1,anahtar kelime 2, anahtar kelime 3" />

Yukarıda ki kod yardımı ile içeriklerinize botların görebileceği anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

JavaScript Menüler
JavaScript menüler, GoogleBot gibi arama motorları tarafından okunmaz ve indexlenmez. İndexlenmediği için aramalarda sitenizin sayfaları görünmez. Bu nedenle JavaScript menü kullanırken, menüdeki sayfa linkleri sitemap dosyasında belirtilmelidir. Böylelikle arama motoru botları sitemap dosyasından sayfalarınızı görür ve indexler.

Backlink Spamı
Arama sonuçlarında üst sıralara yerleşmek isteyen site sahipleri, backlink alımlarına öncelik verirler. Yeni açılan sitelerin aşırı backlink yöntemine başvurması, o sitenin sandbox‘a girmesiyle sona erebilir. Backlink alırken, benzer içerikli sitelerden backlink alınması gerekir. Yeni açılan siteler önce özgün yazılar yazarak indexlenmelere başlamalı, daha sonra belirli bir süre geçtikten sonra backlink alımlarına başlamalıdırlar.

Posted in SEO

3 Replies to “SEO Hataları”

  1. Merhaba Bekir Bey Keyword meta tag google tarafından dikkat alınmadığını google resmi blogunda açıklamıştı. Sanırım o yazıyı henüz görmediniz.

    1. Sitede yer alan yazılar sadece resmi ve gayri resmi sitelerde yazılan makalelerden alıntı olmayıp, tamamen tecrübe kokan yazılardır. 2 satır fazla HTML kod size birşey kayıp ettirmez ama kazandırabilir. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir