SEO Terimleri ve Kullanım Alanları

SEO Terimleri ve Kullanım Alanları ?.
Anchor Text – Web sitesinde bulunan text link. Anchor text link denmesinin nedeni ise, belirli bir kelime veya kelime grubu olarak verilmiş olmasıdır.
Bu sayede arama motorlarında bu kelime veya kelime grubunun aranmasında üst sıralara yükselirsiniz.

ALT text – Fareyi, bir resmin üzerine getirdiğimiz zaman görünen metindir.

Çapraz Link (Cross Linking) – Sitelerin link sayısını arttırmak amacıyla tercih edilen bir uygulamadır.
Örnek olarak: A sitesi benim diyelim, arkadaşımında B sitesi olsun. Ben arkadaşımın B sitesine A sitemden link vereceğim fakat arkadaşım bana C sitesinden link verecek. Bu şekilde arama motorları karşılıksız link verildiğini düşünecek ve sitemiz için yarar sağlayacak.

Google Bomb (Google Bombası) – Google arama sonuçları arasında yükselmek için yaptığınız SEO çalışmalarının Google tarafından anlaşılması ve size verilen cezai işleme verilen addır.

Google Dance – Google Dalgalanma (Google Dansı) – Google’ın arama motoru sıralamalarını yenilediği döneme verilen isimdir. Google’de her saniyede güncelleme yani dalgalanan bi sistem vardır. Google‘daki dalgalanmayı bi deniz gibi düşünürken eğer sabahları az dalgalı veya sakindir. Akşamları ise dalgalanma fazladır. Sizi bir köşeden diğer bi köşeye atabilecek kadar şiddetindedir. Fakat bu dalgalanmalarda dalgalardan önceki yerinize geri dönersiniz.

Hidden Text (Gizli Link) – Sayfanın arka planıyla aynı renk yapıldığı için arama motoru örümcekleri / robotlarına görünen ancak site ziyaretçilerine görünmeyen yazılardır. Sayfaya içerik katmadan, ilave anahtar kelimeler eklemek için kullanılır. Çoğu arama motoru gizli yazı kullanan web sitelerini cezalandırır.

Link Popularity (Link Popülaritesi) – Bir siteye link veren önemli sitelerin sayısıdır.

PR – PageRank kelimesinin kısaltmasıdır.
Pagerank – Google’ın sayfa sıralama sisteminde kullandığı bir teknolojidir. Bu mantığa göre ” Bir webmaster bir siteye link verdi ise o site muhakkak güzeldir. Bu mantığa göre Google’ın sitelere verdiği değere PageRank denir.

Page Rank Güncellemesi – Google yaklaşık olarak her 3 ayda bir sitelerin PageRank değerini günceller,buna PageRank güncellemesi denir.

Backlink – Herhangi bir web sitesinden,sahip olduğunuz web sitenize verilen link’e backlink denir.

Sandbox – PageRank arttırma ve Google arama sonuçlarında üst sırala çıkma amacı ile girilen link değişimlerinin, alınan fazla backlink’in abartılması sonucu, Google’ın siteye verdiği cezadır.Aynı zamanda SPAM adı verilen farklı teknikler kullanan kimselere Google tarafından verilen geçici cezalardır.

DMOZ – Dünyanın en büyük dizinidir.PageRank değeri 8 olduğu için ve Google anormal derecede önemsediği için herkes oraya eklenmek ister.Ancak DMOZ sadece kaliteli siteleri listeler.

Robots.txt – Web sitenizin ana dizinine koyulan özel bir text dosyadır. Arama motorları sitenizi gezerken tüm sayfalarınızı tek tek ziyeret edip içeriğini depolar. Eğer sitenizde hazır olmayan sayfalar varsa yada arama motorları tarafından görünmesini istemediğiniz bölümler varsa Robots.txt dosyasına koyabilirsiniz.

Posted in SEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir